Budou předplacené sim karty zrušeny?


Jste jedním z držitelů předplacené SIM karty nebo alespoň patříte mezi jejich vášnivé zastánce? Mimochodem, ČTÚ v roce 2014 odhadl počet aktivních předplacenek v ČR na 5 milionů. Jak dlouho si tohoto pohodlného způsobu anonymního volání budeme moci ještě užívat, je opravdu ve hvězdách. V lednu tohoto roku se totiž uskutečnilo jednání ministrů financí zemí Evropské unie, během něhož se diskutovalo o možnosti výrazně omezit financování terorismu. Mezi probíranými návrhy se mj. objevila také varianta zákazu prodeje předplacených anonymních platebních či telefonních karet.

Třeba slovenský ministr Peter Kažimír se vyjádřil v tom smyslu, že se konec předplacených telefonních karet je nablízku, neboť jejich využívání teroristy v přípravách konkrétních útoků je prokázané. Nejde o první pokus anonymní předplacenky zakázat, respektive zavést povinnost registrace jejich držitelů. Třeba v roce 2005 o podobnou věc jakožto nástroji proti organizovanému zločinu usilovali poslanci výboru pro obranu a bezpečnost Radim Turek (ČSSD) a jeho kolega z ODS Jan Vidím.

Vzrůstající tlak politiků (a také mobilních operátorů, kteří se dnes a denně snaží vnutit svým klientům za každou cenu zavazující smlouvu) způsobil, že dlouhodobě stoupá počet uživatelů smluvně zavázaných k používaní tarifních služeb, a to právě na úkor předplacených SIM karet. Přesto je spousta poskytovatelů telekomunikačních služeb stále ještě nabízí. Ceny volání jsou totiž u předplacených bezesmluvních služeb o něco vyšší než u paušálů, což operátorům částečně kompenzuje krátkou dobu kontraktu.

Navíc operátoři vymysleli další způsoby, jak majitele předplacenek donutit, aby si kredit pravidelně dobíjel v určitých minimálních intervalech. Pokud tak třeba během dvanácti měsíců aspoň jednou neučiní, může následně dojít ke zablokování jeho předplacené karty a zrušení čísla ze strany operátora.

Výhody předplacených simkaretcall-71170_1280

Snadná dostupnost a aktivace

Předplacenou kartu (včetně SIM nebo i bez ní) dnes pořídíte téměř stejně jednoduše jako třeba pečivo. Zlatá éra předplacenek je už sice za zenitem, nicméně stále figurují v nabídce prakticky každého menšího obchodu, kiosku, stánku s novinami, supermarketu, benzínové stanice nebo třeba samoobsluhy na rohu vaší ulice.

Volání bez smlouvy aneb více než malé množství svobody

Víte ihned, co a za kolik si kupujete, víte, že když nebudete mít dobito, tak se prostě nedovoláte. Nemusíte se těžce prokousávat nekonečně dlouhou smlouvou, psanou jakýmsi cizím právnickým jazykem, který se jako čeština jen tváří. Smlouvou, která obsahuje především právnické kličky, umně skryté háčky, často psané tím nejdrobnějším písmem. Nemusíte složitě kalkulovat s žádným paušálem, s volnými SMSkami nebo s minutami. Víte přesně, kolik předplaceného kreditu vám ještě zbývá, víte, na kolik vás přijde minuta volání a lehce si vypočítáte, jak dlouho, kam a s kým můžete volat. Nemusíte se o měsíc později zoufale mlátit do hlavy, že jste vlastně podepsali něco, co jste nikdy nechtěli, co vám nevyhovuje a bez čeho se obejdete. Protože nejste nikde a s nikým smluvně vázaní, vychutnejte si luxus volání bez měsíčního paušálu. Můžete v prosinci volat třeba s Vodafonem, v lednu využívat služeb O2 a během jarních měsíců přejít třeba ke konkurenčnímu Kaktusu. Žádná výpovědní lhůta zde neexistuje, nikdo po vás nebude tvrdě požadovat žádné výpalné za předčasné opuštění vašeho drahého (myšleno „drahého“ poskytovatele telekomunikačních služeb).

Snadné dobíjení

Existuje spousta jednoduchých způsobů, jak dobít váš kredit. Většina mobilních operátorů (přinejmenším ti největší) nabízejí online dobíjení pomocí platebních karet, internetového bankovnictví, SMSek, hotovostních samoobslužných terminálů, na pobočkách České pošty. Kredit lze dobít přes terminály SAZKY (i přes dočasné pozastavení služby v březnu roku 2011 z důvodu vysokého dluhu Sazky), Fortuny a Tipsportu, v široké síti bankomatů; kredit můžete navýšit kupónem nejen sobě, ale také někomu jinému. A to už ani nemluvíme o rozličných odměnách, speciálních akcích, balíčcích a slevách, které za dobití kreditu společnosti nabízejí.

Žádné zbytečné služby

Volání beze smlouvy je výhodné pro zákazníky, kteří provolají méně. Platí jen to, co reálně provolají a naopak neplatí zbytečně měsíční balíčky služeb, které nikdy nevyužijí.

Finance pod kontrolou

Během používání předplacených karet byste se nikdy neměli dostat do dluhů, protože při dosažení nulového kreditu dochází k zablokování karty operátorem (výjimky se sice stávají, nicméně k pozdní blokaci dochází většinou kvůli technickým problémům vzniklým na straně provozovatele. Čili zákazník by měl být v těchto případech z obliga). Dražší minutové volání je vynahrazeno jistotu, že se vám v bytě nebo v domě kvůli nezaplacenému hovoru bratranci do Švýcarska nebudou promenádovat dva přeochotní týpci se žlutými samolepkami „Exekučně zabaveno“ v rukou.

Anonymita

V dnešní době, kdy je každý váš hovor „v rámci zkvalitnění služeb“ monitorován, věc k nezaplacení.


Porovnání cen mobilních operátorů
Napište nám svůj názor

Napište svou recenzi operátora nebo komentář

Srovnání operátorů