ČEZ Mobil – recenze a hodnocení operátora


Dlouho ohlašované spouštění nového virtuálního operátora jménem Mobil od ČEZ (nebo zkráceně ČEZ mobil) provázela v říjnu 2013 reklamní kampaň, která se snažila budoucí zákazníky nalákat pomocí kouzelných adjektiv „průhledný“ a „transparentní“. I tisková zpráva, rozdávaná během tiskové konference novinářům, byla rovněž průhledná. S ohledem na doby, kdy bývalý český premiér Stanislav Gross hájil koupi luxusního bytu v hodnotě 4,2 milionu Kč slovy: „Původ je tak křišťálově čistý, že prostě ani křišťál křišťálověji čistší být nemůže.“, jsou podobné alegorie poněkud troufalé. Pojďme tedy tomuto virtuálovi fungujícímu v síti O2 nahlédnout pod pokličku, ať víme, jaké dobroty pro nás vaří.

 

Když je přání otcem myšlenky aneb má ČEZ mobil na víc?

Jeho majitelem je skutečně ČEZ a.s., tato tuzemská jednička v oblasti energetiky, která ukončila svůj potížemi provázený byznys na balkánských trzích, aby se s těžce nabytými zkušenostmi vrhla do dynamicky se rozvíjející oblasti hlasových a datových služeb. Generální ředitel divize ČEZ Prodej Pavel Hlavinka při příležitosti spuštění prohlásil, že ČEZ mobil chce získat stovky tisíc zákazníků do tří let. A jakoby na potvrzení těchto slov ČEZ u ČTÚ (Českého telekomunikačního úřadu) hrdě požádal o přidělení půl milionu mobilních čísel. To byl podzim 2013…..

čez mobil simkarta

Dnes máme jaro 2016 a podle údajů ze srpna minulého roku využívá telekomunikačních služeb ČEZu něco málo přes 85 000  uživatelů. Skoro by se chtělo zlomyslně zeptat, kde udělali soudruzi z ČEZké republiky chybu… Je sice pravdou, že Mobil od ČEZ je v současnosti největším virtuálním operátorem s paušálními službami, nicméně jeho vítězství je poněkud upocené. Přitom podmínky, které měl při startu, byly (zejména při porovnání s ostatními virtuálními operátory) opravdu skvělé.

Jen připomeňme, že tento energetický gigant disponuje obrovskou databází kontaktů na vlastní zákazníky (2,5 milionu domácností), hustou sítí provozoven, distribučních center, obchodních partnerů, zákaznickou linkou aj. A v neposlední řadě také slušnou sumou peněz a přízní politiků. Tedy podmínky, o nichž si malí provozovatelé telekomunikačních služeb mohou nechat jen zdát.

 

Služby a nabídky Čez mobilu

Mobil od ČEZ si vytkl za cíl konkurovat velkým operátorům a také dražším virtuálům. Snaží se oslovit ty zákazníky, kteří za měsíc provolají méně než 200 minut a kteří nevyužívají neomezených tarifů. Kromě služby s názvem Platím, jak volám obsahuje jeho základní nabídka čtyři balíčky, rozdělených podle toho, kolik člověk provolá: Volám málo, Volám občas, Volám rád a Volám nonstop.

cez tarify

*SMS v síti ČEZ je pro odběratele elektřiny nebo plynu zdarma.

Balíčky volání nejsou na první pohled moc výhodné. Základní cena volání 2,20 Kč za minutu je podprůměrná a volné minuty v paušálním balíčku v přepočtu za 2 Kč nejsou také žádný zázrak. Rozhodně pak nedoporučuji pořizovat si neomezený tarif, který u konkurence získáte mnohem levněji (například Fayn mobil jej má za 389 Kč). Příjemná je naopak možnost převést si nevyužité služby do dalšího měsíce a tarifikace 1+1 při které platíte přesně to co provoláte.

 

Psaní:

Podobně strukturovaná je nabídka třech SMS balíčků – Píšu málo, Píšu občas a Píšu rád:

čez mobil ceník balíčků

Data:

Mobil od ČEZ hostuje v síti operátora O2 a tak poněkud nemile překvapí, že stále ještě nenabízí připojení k internetu prostřednictvím sítě LTE, ale „pouze“ přes 3G. Ceník uvádí maximální rychlost stahování 8 Mb/s a nahrávání 4 Mb/s.  Nabídka datových služeb vypadá takto:

čez mobil ceník internetu

Ani co se týče cen internetu tedy není ČEZ mobil žádný zázrak. Nejhorší cena je u balíčku 100 MB za 100 korun (prakticky všichni virtuálové nabízejí většinou 150 MB dat do 80 korun). Problém je také, že podle obchodních podmínek si můžete v základu koupit pouze základní datový balíček a pokud chcete lepší, musíte si zaplatit nejprve balíček volání.

Akce a slevy

A jak už je dobrým zvykem všech gigantů, molochů, konglomerátů a koncernů, nebyl by to ČEZ, kdyby si neodpustil neurvalé chování vůči stávajícím klientům. Jak jinak by se dala označit nabídka, která je určena pouze novým zákazníkům.

Ti při objednávce hlasových služeb přes webové stránky ČEZu, přes mobilní aplikaci ČEZ on-line nebo na prodejnách ČEZ POINT obdrží na prvních 6 měsíců slevu mezi 10 a 20 %. Inu, není nad to v „křišťálově průhledné“ honbě za novými zákazníky pořádně vytočit ty stávající.

Akce jsou navíc dost chaotické. V současnosti tak sice dostanete za 170 Kč 100 minut volání a neomezené volání v síti, ale pod touto nabídkou se dočtete, že platí jen 6 měsíců. Když se pak prokliknete na podrobnosti akce dostanete se na seznam různých slev kde však není napsaná délka akce. Nakonec vám tak nezbývá než se proklikat do podrobného ceníku, kde je složitě vysvětleno, že akce trvá na neurčito při zakoupení tarifu do 19.9.2018. Co se stane když nakoupíte po tomto datu se samozřejmě nedozvíte.

Hodnocení operátora Čez mobil

Čez mobil má výhodný základní tarif s nulovým poplatkem a voláním za 2,2 Kč což s účtováním po vteřině vychází poměrně výhodně, jen si kvůli nutnosti pořídit k datovému balíčku i volání moc neužijete internet. Bohužel už zde nenajdeme tarif, který byl vysoutěžen v Dtestu a stávající tarify nejsou ani zdaleka tak výhodné. Spíše to vypadá, že ČEZ s cenami v minulosti a o svého virtuála se příliš nestará.

Klady:
 • Možnost měnit balíčky jednou měsíčně zdarma,
 • Účtování po vteřinách,
 • SMS zdarma ve vlastní síti (pro ty uživatele, kteří mají plyn nebo elektřinu od ČEZ)
 • Smlouva je bez závazků a bez penalizace za předčasné ukončení,
 • Hustá síť prodejen a obchodních partnerů

Zápory:
 • Dražší volání i internet
 • Chybějící podpora LTE,
 • Upřednostňování nových zákazníků na úkor těch stávajících


Porovnání cen mobilních operátorů

ČEZ mobil

6.3

Volaní

7.5/10

Sms

6.0/10

Internet

5.0/10

Dodatečné služby

6.5/10

Celkově

6.5/10

Klady

 • Tarifikace 1+1
 • Volání za 2,2 Kč bez závazku
 • Volání v síti zdarma u tarifů od 200 Kč

Zápory

 • Zmatené akční ceny
 • Neomezený tarif je drahý
 • Dražší internet
 • Nutnost mít k internetu i balíček volání
7 komentářů
 1. 2.5
  Volání
  100
  Sms
  100
  Internet
  0
  Dodatečné služby
  0

  Tarif od ČEZu mám cca 2 roky. Vyhovuje mi účtování „jak volám“. Jak pro soukromý telefon cca 100 Kč měsíčně, tak i na SIM kartu v GSM bráně s útratou pár korun ročně. Od začátku roku 2017 jim však zlobí informační systém. Od ledna jsem zanznamenal tyto problémy: svévolně mi změnili telefonní číslo (bez omluvy), přes dva měsíce mi nezaslají vyúčtování (přes opakované urgence), odpojili mi SIM kartu, protože jsem prý na toto číslo 3 měsíce netelefonoval, převod od jiného operátora provedli na jiné telefonní číslo (naštěstí neúspěšně), další chyby na webové správě mého účtu (opravují s několikatýdenní prodlevou). Na zákaznickou linku se vždy dovolám a jsou ochotní, ale často neví, která bije. Pak předají technikům a je dlouho ticho. Na vyslovenou stížnost, poslanou na zákaznický mail, neodpověděli.

  + PROS: Opravdu jednoduchá a flexibilní cenová politika. Hlasové i SMS služby bez problémů. Internet nemohu hodnotit (nepoužívám).
  - CONS: Nepořádek v interním systému.
 2. 3.75
  Volání
  100
  Sms
  100
  Internet
  100
  Dodatečné služby
  0

  Nechápu proč píšete že nenabízí připojení k internetu prostřednictvím sítě LTE ale nabízí! 🙂 Máte asi špatné informace..

 3. Mám tarif od ČEZ od ledna a za cenu cca. 250 KČ dostanu 100 minut, 50 SMS a 1GB dat. Toto mi žádný jiný operátor neposkytl.

  A upřesnění ohledně LTE internetu pro případné zájemce a i pro Karla. ČEZ opravdu nenabízí zatím LTE internet, jak poslední virtuál v síti O2. Jednání probíhají a měli by to spustit někdy na jaře, ale nejsou schopni to slíbit. To je informace přímo z linky podpory ČEZ. Tak nevím, odkud se bere ta dezinformace, že ČEZ LTE nabízí. Ne, nenabízí, zatím (23.2.2018).

 4. 3.1
  Volání
  100
  Sms
  100
  Internet
  50
  Dodatečné služby
  0

  Bohužel připojení k internetové síti LTE není u čez-mobilu dostupné,ale probíhají jednání se společností o2.

  - CONS: nedostupná síť LTE
 5. 0.5
  Volání
  0
  Sms
  40
  Internet
  0
  Dodatečné služby
  0

  Když můj bratr pracoval v ČEZu, nabídnuli mu jako součást benefitu i SIM karty pro rodinné příslušníky. Ano, super (asi jen v té době), ale za ten rok už minimálně stokrát při hovoru držiteli jejich SIM karty, slyším volanou stranu (já volám na mobil se SIMkou od ČEZ mobilu) tak každou druhou slabiku, protože používají starší infrastrukturu od jiných, velkých operátorů (T-Mobile, O2, Vodafone). Bohužel se mi nedaří přesvědčit rodinného příslušníka k tomu, aby si pořád nedržel nějaký jejich levný paušál za 130 korun měsíčně, ale zároveň takhle nespolehlivý a nepoužitelný. Antény volaného jsou přímo před jejich domem, a stejně tomu tak je i u mne. Takže spolehlivost je naprosto nulová.

  + PROS: možná tak jen cena, ale ta nese s sebou také nedodání služeb dle potřeby
  - CONS: naprostá nefunkčnost u delších hovorů. Nedostupnost i v ČR kde antény byly vidět.
 6. Pozor. I kdyz si nakonfigurujete balicek na volani a SMS a zadny internet tak automaticky zapina internet na den, Musi se to explicitne vypnout pomoci SMS. Toto se neda nazvat jinak nez šmejdska praktika.

Napište svou recenzi operátora nebo komentář

Srovnání operátorů