LTE – Současnost a minulost


Ve čtvrtek 24.března 2016 vydala ČTK zprávu, že operátorům O2 a Vodafone hrozí až dvoumilionové pokuty. Tito dominantní hráči na trhu mobilních technologií ani po opakovaných upozorněních ze strany Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) podstatně nesnížili velkoobchodní ceny účtované virtuálním operátorům za využívání vysokorychlostních sítí LTE.

Připomeňme, že podobná varování ČTÚ neadresoval těmto firmám poprvé a že už v minulosti měly tyto společnosti stejné problémy.

V březnu 2015 upozornil ČTÚ, že velkoobchodní ceny za jednotku přenesených dat, které síťoví operátoři virtuálním operátorům nabízejí, jsou neúměrné vysoké. Nebyla to první – a jak je vidět – ani poslední výzva. Po tomto druhém, tentokrát již paragrafy podloženém upozornění –  O2 snížil sazbu za přenesení jednoho MB dat z 63 na 43 haléřů a T-Mobile ze 70 haléřů na 42 haléřů za předpokladu, že virtuální operátor prodá víc než 300 000 aktivních SIMkaret. Vodafone cenu upravil  z 51 na 44 haléřů. Takže když se podíváte, všichni tři velcí provozovatelé vysoutěžených kmitočtů se dostali na téměř stejnou cenovou hladinu – 42 až 44 haléřů za 1 MB. To je náhodička, co? (Že nejde o jediný naschvál ze strany těchto molochů, o tom by vám mohli něco povídat třeba virtuální operátoři využívající sítě T-Mobile).

Pojďme se vrátit trochu do minulosti a povězme si něco o LTE.

Historie LTE

LTE (Long Term Evolution) je zkratka pro širokopásmovou technologii sloužící k vysokorychlostnímu přenosu dat v mobilních sítích. První komerční sítě byly zprovozněny v prosinci 2009 v Norsku a Švédsku, dnes jsou sítě LTE ve většině evropských zemí standardem. U nás lze nyní používat mobilní síť čtvrté generace, odtud komerční označení 4G LTE. Pionýrem ve vysílání pomocí sítě 4G LTE byla společnost Telefónica Czech Republic (dnes O2), která 12. června 2012 spustila v obci Jesenice u Prahy první komerční provoz. T-Mobile spustil provoz své LTE sítě nejprve v Mladé Boleslavi 15. listopadu 2012. O rok později proběhla aukce LTE kmitočtů v pásmech 800, 1 800 a 2 600 MHz. Tři mobilní operátoři (k Telefónice O2 a T-Mobilu přibyl ještě Vodafone) se zavázali splnit podmínku pro přidělení licence, podle níž měli pokrýt 98 % území ČR signálem LTE do pěti let.

Současnost

Tito největší hráči na mobilním trhu nabízejí obdobné ceny (vysoké), podmínky (děsné) i pokrytí signálem LTE (mohlo by být lepší). Nicméně přístup k internetu pomocí LTE je stále tou nejlepší alternativou k pevnému připojení. Do srpna 2016 musí operátoři pokrýt ještě třicet méně zalidněných okresů a připojit k rychlému mobilnímu internetu minimálně 95 % tamní populace. Jak to vypadá, zatím výstavba LTE pokračuje podle plánů. Přesná data, specifikace a mapu pokrytí najdete přímo na stránkách Českého telekomunikačního úřadu zde: http://lte.ctu.cz/rk/

Služby v LTE sítích nabízí přibližně 15 virtuálních operátorů, část z nich jsme vám již na našich stránkách představili.

Komu je síť LTE určena?

Agentura Data Collect na žádost O2 v prosinci 2014 zorganizovala průzkum, při kterém  více než tisícovce respondentů z ČR položila dotaz, co hraje největší roli při výběru mobilního telefonu. Na prvních dvou místech se umístily tyto dvě odpovědi: podpora Wi-Fi a kapacita baterie.

Kladná odpověď na schopnost zařízení přijímat 4G LTE signál skončila až na 13. místě z celkem šestnácti položených dotazů.  Mohlo by se zdát, že dostupnost vysokorychlostního internetu není pro majitele mobilních zařízení zas tak důležitá. A možná, že by se tento výsledek průzkumu dal interpretovat ještě jinak. Třeba takto: je mi jedno, co to je, hlavně když to fičí.


Porovnání cen mobilních operátorů
Napište nám svůj názor

Napište svou recenzi operátora nebo komentář

Srovnání operátorů