TARIFOMAT – recenze a hodnocení tarifní kalkulačky


Tarifomat je největší internetový srovnávač mobilních tarifů. Svoje služby provozuje od poloviny března 2012, kdy jako tehdy první cenová kalkulačka mobilních tarifů získal akreditaci (neboli certifikát spolehlivosti) od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ).

Tomuto udělení předcházelo cca měsíc trvající prověřování, během něhož ČTÚ (společně s nezávislým technickým auditorem) testoval aktuálnost dat, přesnost výpočtu, dostupnost, funkčnost, přesnost a především nezávislost aplikace.

Jak fungují cenové kalkulačky

K čemu tyto cenové kalkulačky vlastně slouží (nebo sloužit by měly)? Původním a chvályhodným záměrem ČTÚ bylo, aby konkrétní uživatel (tj. zákazník) jednoduchým a přehledným způsobem zjistil, jaký tarif nebo předplacená služba, kterou mobilní operátoři nabízejí, mu nejvíce vyhovuje. Po zadání průměrné měsíční platby, počtu provolaných minut a odeslaných SMS program vyhodnotí, který ze všech porovnávaných tarifů je nejvýhodnější.

tarifomat tarifní kalkulačka

Pro úplnost dodejme, že dnes jsou to ještě společnosti Tarifon a Korektel, které nabízejí stejné služby jako Tarifomat a které jsou rovněž akreditované ČTÚ. Naopak, cenové kalkulačce tarifů provozované prostřednictvím serveru Úspory.cz tento úřad stejnou akreditaci v březnu 2013 nevydal. Také Tarifomat měl se svou dočasně udělenou akreditací problém – „podařilo“ se mu o ni přijít, respektive ČTÚ, tento národní telekomunikační regulátor, mu v opakovaném akreditačním řízení v dubnu 2014 neprodloužil její platnost. Důvodem bylo, že Tarifomat u jednotlivých tarifů přestal zohledňovat různou tarifikaci (např. po minutách). Posléze Tarifomat tuto chybu odstranil a prestižní certifikát opět získal. A proč prestižní?

Zdroj příjmů

Pokud vlastníte akreditaci ČTÚ a můžete cenovou kalkulačku provozovat, tak váš mediální obraz je podstatně lepší, než má nějaký no name servis. Akreditace ČTÚ by měla být udělena jen těm, na které je spolehnutí. Problém je v tom, že kalkulačky (vlastně společnosti), jimž Český telekomunikační úřad udělil akreditaci, jsou nejen akreditované, ale (a to především) prodejní. Přeloženo do češtiny: jde o ryze komerční společnosti, které nemají žádný jiný zdroj příjmů než prodej služeb. Proč tuto službu neprovozuje přímo ČTÚ, nevíme, snad aby nebyl v podezření, že někomu tak trochu „připískává“.

To, že kromě srovnání cen (a prodeje běžných tarifů) Tarifomat nabízí zájemcům i tajemné neveřejné tarify mobilních operátorů, je jen špičkou ledovce. Je poněkud paradoxní, že ČTÚ posvětil to, proti čemu by měl především aktivně vystupovat – de facto chování jako někde na Středním Východě, kde si na trhu každý vyhádá tolik, nakolik je silný. Něco jako transparentnost? Zapomeňte.

Co je tedy Tarifomat?

Tarifomat je vlastně takový e-shop nabízející služby mobilních operátorů (a dalších prodejců, např. energií, internetu, povinného ručení, mobilů a tabletů), který – kromě jiného – nabízí poradenství při výběru tarifu.

Je známo, že peníze nesmrdí, a tak se podívejme Tarifomatu trochu na zoubky. Komu vlastně Tarifomat patří? Od dubna 2015 je v držení investorů ze skupiny NetBrokers Holding, který je spojen s Janem Bartou. Tento podnikatel a investor má s provozováním podobně zaměřených webových stránek bohaté zkušenosti: stojí za pojišťovacím portálem ePojištění.cz, či za agregátory slev Slevín.cz a Zapakatel.cz. Jinak je docela pikantní, že původní majitelé Tarifomatu, pánové Roman Nováček a Petr Fajmon, po svém odchodu přešli k virtuálnímu operátorovi Gorila mobil, který už po pár měsících provozu prodali společnosti O2.

Na internetu lze nalézt mnoho poznámek v diskuzích či přímo článků, jejichž autoři upozorňují na agresivní obchodní praktiky Tarifomatu. Těžko říci, zda se učili u jednoho z nejlepších obchodníků své doby, kmotra Dona Vita Corleoneho, nicméně pravdou je, že Tarifomat k oslovení potenciálních klientů si vybírá marketinkové techniky věru nevybíravé. Je pouhou drobností, že služba funguje pouze v případě, když překliknete v položce Garance Tarifomat z výchozí hodnoty Ano na Ne.

Pak již opravdu není nutné zadávat vaše telefonní číslo. Co se ale stane, když na tuto možnost nepřijdete a vaše telefonní číslo do formuláře, nic zlého netuše (nebo netušíc), vložíte? Pak si tedy přečtěte podrobné podmínky užívání. V nich (mimo jiné) najdete informaci o tom, že souhlasíte s tím, aby vaše telefonní číslo Tarifomat předal svým obchodním partnerům. Ti vám mohou nabízet zase své služby. Souhlas lze podle podmínek sice odvolat, ale čas, který vynaložíte na mazání otravného spamu, vám nikdo nevrátí. A to už vůbec nepíšeme o tom, že ani zaměstnanci Tarifomatu vám budou volat ve dne, v noci a nedají pokoj do té doby, než vás s „nabídkou, která se nedá odmítnout“, uloví.

Srovnání tarifů mobilních operátorů

Pokud tedy neskočíte na špek a zadávání čísla svého mobilního aparátu se vyhnete, můžete využít dvou možností (módů) pro zadávání vyhledávání. Jde o „Praktickou kalkulačku“ nebo „Expertní kalkulačka“. Jak již asi tušíte, při použití „Expertní kalkulačky“ můžete zadávat více parametrů: kolik měsíčně provoláte minut ve vlastní síti, v cizí síti nebo na pevnou linku; totéž se týká SMSek a objemu stažených dat. Bohužel se nám nepodařilo najít možnost zadat např. počet MMSek nebo minut provolaných do/ze zahraničí, stejně tak jako v cizině stáhnutá data.

Po kliknutí na tlačítko SROVNAT CENY TARIFŮ vám vyjedou nabídky jednotlivých operátorů pěkně pod sebou – od nejvýhodnější (nejlevnější) k nejdražší nabídce, a to včetně detailů. Co slouží Tarifomatu ke cti je to, že do srovnání zahrnuje nabídku tarifů od více než stovky tuzemských operátorů.


Porovnání cen mobilních operátorů
8.5 Total Score
Tarifomat

Srovnávač tarifů, který zahrnuje stovky tarifů od prakticky všech mobilních a virtuálních operátorů, je občas kritizován pro nutnost zadání telefonního čísla a následné kontaktování zákazníka telefonistou Tarifomatu s nabídkami "neveřejných" tarifů. Přesto se jedná o nejkomplexnější porovnávač tarifů na mobilním trhu.

Add your review  |  Read reviews and comments
3 komentáře
Show all Highest Rating Lowest Rating Add your review
 1. Společnost Tarifomat velmi nedoporučuji. Nepříjemná zkušenost. Telefonní operátor něco naslibuje a vzápětí zjistíte, že to bude dražší, slíbenou kompenzaci z nich musí člověk lámat násilím a nakonec při rušení objednávky byla operátor ještě sprostá. Nikdy více. Ani jiné podobné služby….

 2. Otřesná zkušenost s Tarifomatem, který mou objednávku zvládl zvorat hned třikrát. Na počátku jsem dostala od paní na telefonu líbivou nabídku na tarif od Vodafonu. Na mé upozornění, že jsem v zahraničí a novou SIM kartu a smlouvu si nemohu převzít na české adrese osobně, mi sdělila, že to nijak nevadí a stačí sepsat na papír dočasnou plnou moc rodinnému příslušníkovi, příteli apod., který se s ní prokáže kurýrovi a zásilku přijme. Učinila jsem, jak mi bylo řečeno. Dočasnou plnou moc jsem sepsala a odeslala oběma stranám.
  Následující den mi jedna mladá slečna z Tarifomatu volala, že takový cár papíru nelze považovat za plnou moc a že požadují plnou moc notářsky ověřenou či ověřenou na poště. Na mé opakovené upozornění, že jsem několik týdnů v zahraničí a ověřit plnou moc mohu jen stěží, mi odpověděla, že to mám tedy smůlu a proč jsem takovou objednávku tedy vůbec uzavírala. Na můj dotaz, proč je potřeba notářsky ověřená plná moc pro podpis smlouvy, když obchodní zákoník nic takového pro smluvní zastoupení nestanovuje, mi sdělila, že „tak to u nich prostě je“ a víc se nehodlá bavit. Na mé upozornění, že jednají protiprávně, požadují-li vždy pouze a jedině ověřenou plnou moc, mi slečna sdělila, že toto jsou zkrátka jejich obchodní podmínky. Na mou žádost o kontakt na kohokoli kompetentního, kdo obchodní podmínky Tarifomatu zná a je narozdíl od slečny na zákaznickém servisu ochoten se o nich bavit, mi sdělila, že mi žádný kontakt neposkytne. Na můj dotaz, kde tyto podmínky mohu najít a zda je v nich tato skutečnost s plnou mocí uvedena, mi položila telefon.
  Byla jsem slečnou ujištěna, že z důvodu mého dlouhodobého pobytu v zahraničí byla objednávka stornována a kurýr SIM kartu ani smlouvu doručovat nebude. Ani tohle nedokázali udělat správně. Objednávku nezrušili, kurýra se smlouvou navzdory chybějící plné moci poslali, a aby toho nebylo málo, tak na špatnou adresu. Kurýr mi tak dva dny za sebou volal, že bloudí po sídlišti a hledá správný panelák, aby zásilku předal mému zmocněnci.
  Následně mi volal pan jednatel Ryška, aby se mi za nepříjemnosti omluvil a navrhl řešení – objednávku odložit a doručit SIM kartu, jakmile budu zpět na české adrese. Dala jsem Tarifomatu druhou šanci a upřímně doufala, že dosavadní jednání neschopných operátorů byl jen nešťastný renonc, který bude napraven díky komunikaci přímo s panem jednatelem. Počkala jsem si tedy pár týdnů na smluvený termín, kdy má být SIM karta a smlouva doručena. Překvapivě, žádný kurýr nepřijel. Ani mi nikdo neřekl proč. Až na mé zavolání na zákaznickou linku mi bylo sděleno, že objednávka se již před třemi dny zasekla v systému a že je s podivem, že mne o tom za ty tři dny nikdo neinformoval. Zásilku tak nebude možné doručit dříve, než další týden.
  V nový navrhovaný termín budu opět na cestě do zahraničí a kvůli specifické podmínce s úředně ověřenou plnou mocí si ani nejsem schopna objednávku převzít. Nicméně i kdybych v Čechách byla – tyhle tři přešlapy za sebou mi bohatě stačily a mám vážné pochyby o tom, zda by to napočtvrté dopadlo dobře.
  Komunikace otřesná, informovanost operátorů tristní. Děkuji, pane Ryško, za snahu, byť Vás přišla vniveč.

 3. Vidím, že nejsem sám, kdo má velice negativní zkušenost s Tarofimatem, tak přidám i svoji.
  Kdysi dávno (cca 2 roky?) jsem hledal nějaký dobrý tarif na telefon, který bych mohl začít časem používat. Našel jsem Tarifomat, zadal jsem do kalkulátoru své telefonní číslo a vyjely mi nabídky. Nakonec jsem po jejich přečtení usoudil, že to je pro mne opravdu zatím předčasné a že to pořeším, až to bude aktuální. Co jsem ovšem nevěděl je, že použitím kalkulátoru dávám souhlas ke zpětnému telefonování operátora. Buď to nebylo nikde napsané nebo jsem to prostě přehlédl – OK, může se stát.
  Zavolala mi nějaká paní a té jsem vysvětlil, že aktuálně nic zavádět nebudu a když budu potřebovat, že je sám znova s nimi zkontaktuji a věc jsem tím považoval za uzavřenou tím spíš, že mi nikdo dál nevolal. Mezitím jsem přešel začátkem roku na cenově dost výhodný firemní tarif, který mi umožňuje neomezená volání.
  Minulý týden mi volal nejprve jeden neodbyta z Tarifomatu, který se dovolával mé poptávky po zpětném volání a ten mi po slušném vysvětlení, že mám telefonování vyřešeno, začal vnucovat tarify na energie. Byl jsem zrovna v práci a neměl jsem čas se s ním vybavovat, tak jsem ho odbyl s tím, ať to zkusí a on že dá číslo kolegovi. Druhý den jsem napsal onomu panu neodbytovi SMS tohoto znění: „Na základě nařízení GDPR Vám odebírám souhlas s šířením tohoto čísla třetím stranám a nepřeji si dostávat jakékoli marketingové nabídky.“ Pan neodbyta mi znova volal a byl velice dotčený z toho, že jsme se přece včera domluvili jinak. Tak jsem mu řek, že jsem zkrátka změnil názor a ať to tak bere. Za chvíli volal ten jeho kolega, tomu jsem rovnou řekl, ať mi už nevolají a zavěsil. Poté mi jen krátce zazvonil telefon, měl jsem od něj nepřijatý hovor a do toho přišla dojemná SMS o tom, jak se mi snažili dovolat na moji žádost a jak to prý nešlo. Tak následovala výše zmíněná SMS i jemu.
  Drzost, nerespektování, citové vydírání – pro mne je tímto celý Tarifomat velice ubohá firma, která si zaslouží zkrachovat.

Napište svou recenzi operátora nebo komentář

Srovnání operátorů