TARIFOMAT – recenze a hodnocení tarifní kalkulačky


Tarifomat je největší internetový srovnávač mobilních tarifů. Svoje služby provozuje od poloviny března 2012, kdy jako tehdy první cenová kalkulačka mobilních tarifů získal akreditaci (neboli certifikát spolehlivosti) od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ).

Tomuto udělení předcházelo cca měsíc trvající prověřování, během něhož ČTÚ (společně s nezávislým technickým auditorem) testoval aktuálnost dat, přesnost výpočtu, dostupnost, funkčnost, přesnost a především nezávislost aplikace.

Jak fungují cenové kalkulačky

K čemu tyto cenové kalkulačky vlastně slouží (nebo sloužit by měly)? Původním a chvályhodným záměrem ČTÚ bylo, aby konkrétní uživatel (tj. zákazník) jednoduchým a přehledným způsobem zjistil, jaký tarif nebo předplacená služba, kterou mobilní operátoři nabízejí, mu nejvíce vyhovuje. Po zadání průměrné měsíční platby, počtu provolaných minut a odeslaných SMS program vyhodnotí, který ze všech porovnávaných tarifů je nejvýhodnější.

tarifomat tarifní kalkulačka

Pro úplnost dodejme, že dnes jsou to ještě společnosti Tarifon a Korektel, které nabízejí stejné služby jako Tarifomat a které jsou rovněž akreditované ČTÚ. Naopak, cenové kalkulačce tarifů provozované prostřednictvím serveru Úspory.cz tento úřad stejnou akreditaci v březnu 2013 nevydal. Také Tarifomat měl se svou dočasně udělenou akreditací problém – „podařilo“ se mu o ni přijít, respektive ČTÚ, tento národní telekomunikační regulátor, mu v opakovaném akreditačním řízení v dubnu 2014 neprodloužil její platnost. Důvodem bylo, že Tarifomat u jednotlivých tarifů přestal zohledňovat různou tarifikaci (např. po minutách). Posléze Tarifomat tuto chybu odstranil a prestižní certifikát opět získal. A proč prestižní?

Zdroj příjmů

Pokud vlastníte akreditaci ČTÚ a můžete cenovou kalkulačku provozovat, tak váš mediální obraz je podstatně lepší, než má nějaký no name servis. Akreditace ČTÚ by měla být udělena jen těm, na které je spolehnutí. Problém je v tom, že kalkulačky (vlastně společnosti), jimž Český telekomunikační úřad udělil akreditaci, jsou nejen akreditované, ale (a to především) prodejní. Přeloženo do češtiny: jde o ryze komerční společnosti, které nemají žádný jiný zdroj příjmů než prodej služeb. Proč tuto službu neprovozuje přímo ČTÚ, nevíme, snad aby nebyl v podezření, že někomu tak trochu „připískává“.

To, že kromě srovnání cen (a prodeje běžných tarifů) Tarifomat nabízí zájemcům i tajemné neveřejné tarify mobilních operátorů, je jen špičkou ledovce. Je poněkud paradoxní, že ČTÚ posvětil to, proti čemu by měl především aktivně vystupovat – de facto chování jako někde na Středním Východě, kde si na trhu každý vyhádá tolik, nakolik je silný. Něco jako transparentnost? Zapomeňte.

Co je tedy Tarifomat?

Tarifomat je vlastně takový e-shop nabízející služby mobilních operátorů (a dalších prodejců, např. energií, internetu, povinného ručení, mobilů a tabletů), který – kromě jiného – nabízí poradenství při výběru tarifu.

Je známo, že peníze nesmrdí, a tak se podívejme Tarifomatu trochu na zoubky. Komu vlastně Tarifomat patří? Od dubna 2015 je v držení investorů ze skupiny NetBrokers Holding, který je spojen s Janem Bartou. Tento podnikatel a investor má s provozováním podobně zaměřených webových stránek bohaté zkušenosti: stojí za pojišťovacím portálem ePojištění.cz, či za agregátory slev Slevín.cz a Zapakatel.cz. Jinak je docela pikantní, že původní majitelé Tarifomatu, pánové Roman Nováček a Petr Fajmon, po svém odchodu přešli k virtuálnímu operátorovi Gorila mobil, který už po pár měsících provozu prodali společnosti O2.

Na internetu lze nalézt mnoho poznámek v diskuzích či přímo článků, jejichž autoři upozorňují na agresivní obchodní praktiky Tarifomatu. Těžko říci, zda se učili u jednoho z nejlepších obchodníků své doby, kmotra Dona Vita Corleoneho, nicméně pravdou je, že Tarifomat k oslovení potenciálních klientů si vybírá marketinkové techniky věru nevybíravé. Je pouhou drobností, že služba funguje pouze v případě, když překliknete v položce Garance Tarifomat z výchozí hodnoty Ano na Ne.

Pak již opravdu není nutné zadávat vaše telefonní číslo. Co se ale stane, když na tuto možnost nepřijdete a vaše telefonní číslo do formuláře, nic zlého netuše (nebo netušíc), vložíte? Pak si tedy přečtěte podrobné podmínky užívání. V nich (mimo jiné) najdete informaci o tom, že souhlasíte s tím, aby vaše telefonní číslo Tarifomat předal svým obchodním partnerům. Ti vám mohou nabízet zase své služby. Souhlas lze podle podmínek sice odvolat, ale čas, který vynaložíte na mazání otravného spamu, vám nikdo nevrátí. A to už vůbec nepíšeme o tom, že ani zaměstnanci Tarifomatu vám budou volat ve dne, v noci a nedají pokoj do té doby, než vás s „nabídkou, která se nedá odmítnout“, uloví.

Srovnání tarifů mobilních operátorů

Pokud tedy neskočíte na špek a zadávání čísla svého mobilního aparátu se vyhnete, můžete využít dvou možností (módů) pro zadávání vyhledávání. Jde o „Praktickou kalkulačku“ nebo „Expertní kalkulačka“. Jak již asi tušíte, při použití „Expertní kalkulačky“ můžete zadávat více parametrů: kolik měsíčně provoláte minut ve vlastní síti, v cizí síti nebo na pevnou linku; totéž se týká SMSek a objemu stažených dat. Bohužel se nám nepodařilo najít možnost zadat např. počet MMSek nebo minut provolaných do/ze zahraničí, stejně tak jako v cizině stáhnutá data.

Po kliknutí na tlačítko SROVNAT CENY TARIFŮ vám vyjedou nabídky jednotlivých operátorů pěkně pod sebou – od nejvýhodnější (nejlevnější) k nejdražší nabídce, a to včetně detailů. Co slouží Tarifomatu ke cti je to, že do srovnání zahrnuje nabídku tarifů od více než stovky tuzemských operátorů.


Porovnání cen mobilních operátorů
TARIFOMAT – recenze a hodnocení tarifní kalkulačky
Srovnávač tarifů, který zahrnuje stovky tarifů od prakticky všech mobilních a virtuálních operátorů, je občas kritizován pro nutnost zadání telefonního čísla a následné kontaktování zákazníka telefonistou Tarifomatu s nabídkami "neveřejných" tarifů. Přesto se jedná o nejkomplexnější porovnávač tarifů na mobilním trhu.
8.5 Celkové hodnocení
Tarifomat

Srovnávač tarifů, který zahrnuje stovky tarifů od prakticky všech mobilních a virtuálních operátorů, je občas kritizován pro nutnost zadání telefonního čísla a následné kontaktování zákazníka telefonistou Tarifomatu s nabídkami "neveřejných" tarifů. Přesto se jedná o nejkomplexnější porovnávač tarifů na mobilním trhu.

Add your review  |  Read reviews and comments
Napište nám svůj názor

Napsat odpověď