VODAFONE – Recenze roamingových služeb


ABYSTE SE U MOŘE PŘÍLIŠ NEZPOTILI

Ač to zatím podle počasí nevypadá, tak léto se kvapem blíží. A s létem přichází dovolená. Pro ty, kteří ji stráví v zahraničí, je tu opět tradiční dilema: jaký roaming si pořídit.

Letos došlo ke změnám v účtování roamingových služeb v souvislosti s nařízením Evropské komise. Nově se cena mobilních služeb v celé EU musí odvíjet od sazeb základního tarifu, k němuž se budou roamingové poplatky přičítat. Neboli: ceny zahraničních hovorů musí být zastropovány tak, aby přibližně odpovídaly cenám běžným v domovských zemích.

Tato nová pravidla v účtování vstoupila v platnost 30.dubna tohoto roku a není vůbec divu, že mobilní operátoři kvůli nim skřípají zubama. Museli adekvátně zareagovat úpravami svých ceníků a tak očekávají poněkud nižší příjmy z roamingu než na jaké byli zvyklí v minulých letech. Tím hůř (pro ně), protože toto opatření se týká nejen volání, ale

i datových služeb a SMS.

 

My se dnes podíváme, jak si roamingové služby představují u Vodafonu.

 

Vodafone nabízí dva základní tarify:

vodafon přehled roamingu

CESTA KOLEM SVĚTA ZA 80 DNÍ

Ceník tarifu World Roaming je rozlišen podle zón, ze kterých zákazníci volají: v 1.zóně jsou státy EU (a také Andorra, Norsko, Lichtenštejnsko, Švýcarsko a Vatikán). A právě na roamingové služby pro klienty volající ze států první zóny se v našem článku zaměříme.

 

U Vodafonu v rámci tarifu World Roaming nyní za minutu odchozího hovoru z těchto zemí lidé zaplatí 1,66 Kč (oproti předchozím 3,49 Kč). Tutéž částku si Vodafone strhne i za spotřebovaná data o objemu 1 MB. Jedna odeslaná SMSka vyjde bratru na 67 haléřů (předtím vyšla na 1,51 Kč).

Nabídka je určena těm zákazníkům, kteří již využívají některý z neomezených tarifů Vodafonu – Red, Red LTE, Red+, Red+ člen, Red se vším všudy, Red LTE Super, Red Premium a  Red LTE Premium. Pro orientaci dodejme, že nejlevnější neomezený tarif Vodafonu vyjde na 749 Kč měsíčně.

 

Ceny pro zákazníky Vodafonu, kteří využívají tarify Red do sítě, Smart 50 nebo Smart 100, už šplhají poněkud výše:

Ti, kteří využívají tarif Smart 250, dosáhnou na tytéž ceny s výjimkou platby za odeslanou SMSku. Ta je levnější – 0,67 Kč.

 

NA OTOČKU s roamingem

Druhá možnost, kterou mají zákazníci Vodafonu k dispozici, se jmenuje Roaming na den. Za denní částku 69 Kč zahrnuje volání i textové zprávy podle domácího tarifu a 100 MB dat na 24 hodin. Po vyčerpání volných jednotek pak lidé za odchozí hovor zaplatí téměř o dvě koruny více a za jednu SMS si připlatí 84 haléřů. Datový objem si mohou turisté a cestovatelé a vůbec všichni ti, kteří jedou do zahraničí, navýšit o dalších 100 MB za 49 Kč. V zóně svět vás tento balíček bude stát 199 Kč na den.

Kalkulačka cen roamingu

Chcete-li znát přesnou cenu, kterou za cestu do zahraničí zaplatíte, můžete využít služeb kalkulačky na stránkách Vodafonu. Získáte tak přibližný odhad nákladů za telefon.

 kalkulačka cen volání do zahraničí vodafone

POBYT (U MOŘE) ANEB CESTA TAM A ZASE ZPÁTKY

Nejnovější služba, kterou Vodafone připravil před letní sezónou, nese název Roaming na 7 dní. Jde o určitý upgrade domácího tarifu pro použití v zemích zóny 1, a to za poplatek 300 Kč na týden. Což je patrně nejčastější počet dní, které lidé stráví na zahraniční dovolené.  Balíček si mohou aktivovat jen ti zákazníci tohoto mobilního operátora, kterým jejich domácí tarif umožňuje využití služby Roaming na den.

Roaming na 7 dní  lze využít i při kratším pobytu v zahraničí, a to za cenu 69 Kč/den. Data, která uživatel spotřebuje během doby strávené v zahraničí, se započítávají do domácího FUP limitu. Trochu nešikovné je to, že tuto službu nelze aktivovat prostřednictvím samoobsluhy, ale musíte zavolat na linku *77 nebo osobně navštívit prodejnu Vodafonu.

 

Je jasné, že toto opatření EU trojici (spíše Trojspolek) největších českých operátorů – Vodafone, O2 a T- Mobile – „zcela nečekaně“ – radost neudělalo. Tito téměř monopolní poskytovatelé telekomunikačních služeb argumentují tím, že EU (prý) dostatečně nezohlednila vysoké  náklady na složitá technická řešení, díky nimž se propojování hovorů i datových přenosů mezi státy uskutečňuje. Patrně (na rozdíl od jiných rozhodnutí EU) ale potěšila koncové uživatele. Když už těch radostí je v dnešním světě tak málo 😉


Porovnání cen mobilních operátorů
1 Komentář
  1. Slečna Boháčová,nebyla schopná mi vysvětlit mé poslední vyúčtování, ještě byla drzá na konci hovoru,že se se mnou nebude vybavovat a zavěsila aniž by mi řekla,to kvůli čemu jsem volala.Hned po té jsem volala opět, abych se konečně dozvěděla, jak je to s mým vyučováním a kolega mi to vysvětlil během pár minut a v klidu.Mít takových operátorů více, jako je slečna Boháčová,tak si Vodafone změním po 20 letech,kde nejsou schopni vysvětlit vaší utratu a ještě jsou drzý.

Napište svou recenzi operátora nebo komentář

Srovnání operátorů