2G,3G,H+,LTE – porovnání rychlosti mobilního internetu


V dnešní době často používáme mobil spíše pro připojení k internetu než pouze k volání. Proto by pro nás mělo být důležité jak rychlý internet máme k dispozici. Zvláště na vesnicích a řídce obydlených oblastech totiž pokrytí signálem a použité technologie nejsou tak dobré dobré jako ve velkých městech. Na rychlost sítě má vliv i jestli jste s mobilem v místnosti nebo venku.

Sílu signálu a typ připojení ukazuje ikonka vedle stavu baterie, u ní se také ukazuje znaky jako třeba: E, 3G, H nebo 4G, které určují typ připojení.

Každé z písmen označuje jinou technologii a to může znamenat dramaticky rozdíl v rychlostech stahování. Zatímco u starších technologií budete rádi za plynulé prohlížení internetu, ty novější umožňují i přehrávání HD videí a stahování velkých souborů (samozřejmě podle tarifu operátora).

Pojďme se tedy podívat co jednotlivé znaky znamenají:

2G (GSM)

Tento typ sítě je vůbec první používanou mobilní sítí, která byla poprvé spuštěna už v roce 1991. O několik let později se díky ní rozšířili sms a mms v podobě jaké je známe dnes. Problém této sítě je připojení k internetu, které má kvůli technickým limitům velice omezenou maximální rychlost (jen 20Kb/s). Síť je primárně určena pro hlasové hovory a v ČR se už používá pouze k volání.

G (GPRS)

G je zkratka pro General Packet Radio Service (or GPRS). Tato technologie se široce rozšířila kolem roku 2000 a patří mezi takzvané přechodové technologie (2,5G sítě). Na rozdíl od 2G sítě, kde je připojení k sítí přerušované je GPRS online stále s maximální teoretickou rychlostí 114 kb/s, která je v praxi asi poloviční. Toto připojení je nejpomalejší ze všech u nás dostupných možností a hodí se maximálně na příjem emailu a procházení internetu – i když složitější stránky se ani nemusí načíst, nebo jim to trvá extrémně dlouho.

E (EDGE)

EDGE nebo-li  Enhanced Data rates for GSM Evolution, patří také do kategorie 2,5G sítí, které se většinou stejně pro zjednodušení označují jako 2G. EDGE je proti GPRS zhruba 2x rychlejší a umožňuje mnohem lepší procházení stránek. Stále ale není ideální pro prohlížení videí a některé weby se mohou načítat o něco pomaleji. Spolu s GPRS tvoří EDGE pokrytí naprosté většiny naší republiky (podle T-mobile je dostupné pro 99,8% obyvatel) a jejich signál tak často chytnete i mimo osídlení.

I přes značnou zastaralost se GSM a na něm postavené technologie GPRS a EDGE stále používají. Hlavním problémem bránícím jejich zrušení je velké rozšíření starších mobilních telefonů, které by bez nich nemohli používat hlasové služby ani internet a v minulosti i nedostatečné pokrytí novějšími sítěmi 3G a LTE.

3G

3G neboli sítě třetí generace byly poprvé použity už v roce 2001, kdy se začaly šířit v Japonsku a o rok později se dostali i do Evropy. V ČR byla první 3G síť uvedena až v roce 2004 a provozoval ji Eurotel (později O2). Tato síť byla však omezena na část Prahy a Brna s poměrně malou rychlostí 384kb/s. K masivnějšímu rozšíření nakonec došlo až mezi lety 2008 – 2010. Dost ale k historii a podívejme se na rychlost.

Samotné 3G sítě jsou souhrnný název pro několik různých technologií, kterým nakonec dominovala UMTS (Universal Mobile Telecommunication System). Maximální rychlost sítě je okolo 2Mbit/sekundu, což stačí na většinu běžných činností na internetu včetně přehrávání videí. Signál 3G v současnosti pokrývá asi 80% obyvatel ČR a výhledově se tato síť bude vypínat kvůli zastaralosti.

H a H+

Technologie High Speed Packet Access (HSPA), je nadstavba 3G sítě, která ji výrazně zvýšila rychlost. Maximální teoretická rychlost je tak 7,2Mbit/s u základní a až 168Mbit/s u pokročilejší verze. Reálně jsou ale rychlosti mnohem nižší a velmi záleží jak široké pásmo pro něj operátor uvolní. V některých případech může být rychlost HSPA dokonce srovnatelná s LTE. Dnes se 3G a HSPA sítě udržují v provozu hlavně kvůli starším mobilním telefonům, které nepodporují novější LTE.

LTE (4G)

LTE (Long Term Evolution) je v současnosti nejrychlejší sítí v ČR. Někdy je mylně označována za síť 4. generace (4G), ale pro to zatím nemá potřebné parametry a je spíše přechodnou technologií pro sítě 4. a následně 5. generace. Maximální teoretická rychlost je 100Mbit/s pro stahování a 50Mbit/s upload.

I když těchto hodnot ve skutečnosti nedosahuje, klidně by mohla plně nahradit klasické wifi připojení, protože ho svou rychlostí většinou daleko předčí. Velkou výhodou LTE je také pokrytí, které je udáváno na 96% obyvatel (ne území), čímž předčila i 3G sítě. Oproti 3G a HSPA se LTE liší také větší propustností sítě, takže má rychlejší odezvu a dokáže obsloužit více uživatelů najednou.

 

Mobilní internet v budoucnosti

Vývoj mobilních sítí ještě zdaleka neskončil. Jako nejbližší krok nás čeká skutečná 4G sít LTE-A s rychlostí až 1Gbit/s a nakonec snad skutečná revoluce v podobě 5G sítě s teoretickou rychlostí 16Gbit/s a odezvou 4 milisekundy. Doufejme jen, že se operátoři konečně umoudří a zvýší limity pro stahování dat, jinak si tyto rychlosti užijeme asi jen na papíře.

gprs,edge,3g,lte

 


Porovnání cen mobilních operátorů
Napište nám svůj názor

Napište svou recenzi operátora nebo komentář

Srovnání operátorů