ČTÚ opět reguluje LTE, chce dosáhnout vyšší rychlosti


Teprve letos proběhla velmi rozsáhlá aukce kmitočtů pro LTE a operátory již čeká další výměna frekvenci a s tím případné komplikace. Český telekomunikační úřad přistupuje k tomuto kroku kvůli možnosti rychlejšího mobilního internetu, který budou moci díky ucelenému frekvenčnímu pásmu operátoři nabídnout. ČTÚ prozatím nechává operátorům volnou ruku a umožňuje jim dohodnout se na novém uspořádání. Pokud však k dohodě nedojde, je ČTÚ rozhodnut upravit uspořádání svým nařízením, které bude pro operátory závazné.

Aukce kmitočtů se vydařila

Český telekomunikační úřad uvedl, že aukce kmitočtů byla důležitá pro posílení sítě, a to zejména tam, kde dochází k jejímu velkému zatížení. Operátoři T-Mobile, O2 a Vodafone vydražili všechny frekvenční bloky v písmu 1 800 a 2 600 Mhz. Celková suma, kterou operátoři za licenci k užití těchto frekvencí s platností do roku 2029 zaplatí, je asi 2,6 miliardy korun, přitom vyvolávací cena byla jen 734 milionů korun.

ČTÚ chce definitivně vyřešit spor o přístup do LTE sítí

Zároveň zřejmě dojde k vyřešení sporů, které mezi sebou má Česká telekomunikační úřad, operátoři jako T-Mobile, Vodafone, O2 a nakonec virtuální operátoři. Na spor samozřejmě doplácí sami zákaznící, v tomto případě zákazníci virtuálních operátorů.

Jádro celého sporu je v tom, že operátoři při vydražení kmitočtů na sebe převzali také závazky velkoobchodní nabídky. Avšak ceny, za které operátoři umožňují virtuálním operátorům přístup do LTE sítí, se Českému telekomunikačnímu úřadu zdají příliš vysoké. S tímto tvrzením souhlasí i samotní virtuální operátoři, kterým se kvůli příliš vysokým velkoobchodním cenám nevyplatí poskytovat vysokorychlostní LTE internet svým zákazníkům. Přitom na českém trhu působí několik desítek takových virtuálů, kteří jsou schopni poskytovat služby LTE sítí.

ČTÚ nyní velkoobchodní nabídky operátorů zkoumá a v případě pochybení bude požadovat dodržení aukčních podmínek. Zákazníkům virtuálních operátorů tak svítá na lepší časy, protože pokud ČTÚ zjistí pochybení, pravděpodobně dojde k výraznému zlevnění velkoobchodních cen pro virtuální operátory a s tím pravděpodobně i ceny takové služby pro koncového zákazníka.

LTE sítě jsou stále spíše okrajovou záležitostí

LTE sítě už dnes představují nový standard datových přenosů a operátoři jsou si toho dobře vědomi. V současné době dochází k neustálé výstavbě, ovšem zákazníků, kteří síť využívají, není zdaleka tolik, jak by se mohlo zdát. Většina stále ještě zůstává u klasických 2G nebo 3G přenosů. Odhaduje se, že průměrná spotřeba dat na jednoho uživatele byla v loňském roce skoro 600 MB.

Důvodů, proč LTE sítě zatím využívá jen zlomek uživatelů tuzemských operátorů může být více. Jednak je samozřejmě zapotřebí vlastnit zařízení, které tuto technologii podporují a navíc je potřeba nová karta SIM, taktéž s podporou LTE. Operátoři se vesměs shodují, že tím hlavním omezením jsou stále starší SIM karty, které využívá až neuvěřitelný počet zákazníků. K výměnám za novější dochází jen pomalu, i když je zcela zdarma. Chytrých telefonů, které sítě LTE podporují, je na našem trhu většina, stejně tak v nabídce operátorů, dokonce i mezi telefony nižší třídy.

Například v Rakousku nebo Německu, ale i v jiných státech jsou LTE sítě už dnes velmi využívané.  Lze očekávat, že v nejbližší době se stanou standardem také u nás a to nejen díky svým přednostem, jako je přenosová rychlost apod., ale zejména také proto, že existují oblasti, kde je LTE jediným funkčním pokrytím.


Porovnání cen mobilních operátorů
1 Komentář
  1. K cemu je mit rychlejsi internet, kdyz bezne datove limity pri jeho rychlosti obvykle vycerpate tak do 5min…pro me je to porad pseudo internet…je to jako limitovat najezd kilometru na dalnici na 5km a umoznit jizdu maximalni rychlosti na 300km/h, je to dobry pro moji 70 letou matku, pro kterou internet emailem konci…

Napište svou recenzi operátora nebo komentář

Srovnání operátorů