Neomezený mobilní internet? Jde to ale…


Jak nám nedávno vysvětlil šef Vodafonu Petr Dvořák ve svém rozhovoru pro iDnesneomezených datových tarifů se v nejbližších letech asi jen tak nedočkáme. O to větší překvapení je, když tarif, který se tváří jako neomezený najdete v nabídce virtuálního operátora. Eri mobile od Českého bezdrátu nabízí neomezené mobilní datové tarify už od 449Kč měsíčně. Má to ale drobný háček.

Neomezené datové tarify

U těchto tarifů sice opravdu neexistuje FUP, ale je výrazně omezena rychlost stahování, která se navíc dělí do tří pásem. V prvním pásmu máte v závislosti na zakoupeném tarifu zvýšenou rychlost dat.  Po vyčerpání dat z tohoto pásma je vám omezena rychlost stahování přibližně na hodnotu, kterou máte zaplacenou v tarifu a pokud vyčerpáte i limit tohoto pásma, dojde k dalšímu dramatickému poklesu rychlosti, a ta zůstává až do konce zúčtovacího období.

I přes potíže s pásmy je mobilní internet opravdu neomezený a koncová rychlost je u základního tarifu poměrně slušných 190/190 kb za sekundu což je rychlost stále použitelná pro běžné procházení webu a teoreticky například i internetové rádio. Zaplatíte-li si navíc tarif LTE pohoda 10 za 949 Kč nebo 15 za 1449 Kč můžete po vyčerpání prvního a druhého pásma surfovat rychlostí až 1 Mb/s nebo 1,5 Mb/s což už umožňuje pohodlné procházení webu a dokonce i prohlížení videí.

Zde se můžete podívat na rozdíly mezi základním tarifem LTE Pohoda 1 za 449 Kč a LTE Pohoda 10 za 949 Kč:

Srovnání neomezených datových tarifů

Komu se tarify od Eri mobil vyplatí?

Internet od Eri mobile je tedy výhodný pro ty, kterým nevadí omezená rychlost stahování, ale ocení neomezené množství dat. Rychlost stahování a objem dat bez limitu není u levnějších tarifů úplně ideální. Pořád ale je i v základním tarifu až desetkrát rychlejší než u běžného zpomaleného internetu po vyčerpání FUP (16/16kb nebo 32/32kb za sekundu). Rychlost 1 Mb za sekundu u dražších tarifů už je poměrně krom přehrávání HD videí a stahování opravdu velkých souborů použitelná prakticky k čemukoli.

Hlavním problémem těchto tarifů je pak cena. Za tisíc až patnáct set korun měsíčně už seženete s bez problému i 20 GB dat (například u Tesco mobile) u kterých vás rychlost připojení rozhodně trápit nemusí.


Porovnání cen mobilních operátorů
Napište nám svůj názor

Napište svou recenzi operátora nebo komentář

Srovnání operátorů