Aktuální akceO2

Novinky ve světě O2 – zákazníci si připlatí za datové služby


V letních dnech připravil jeden z nejoblíbenějších mobilních operátorů O2 pro své zákazníky ne příliš příjemné překvapení. Dosud zákazníci mohli využívat datového připojení i po vyčerpání svého limitu, i když byla služba zpomalená. Tomu je však od letošních prázdnin konec. Po vyčerpání dat si budete muset za internet připlatit, jinak vám O2 zruší datové připojení.

Stejný postup jako konkurenční T-Mobile?

Konkurence je ve světě mobilních operátorů velmi silná. Není se čemu divit, že jednotlivé kroky, ke kterým přistoupí konkurence, po čase zopakuje další mobilní operátor. Podobný postup zvolil v loňském roce T-Mobile. U některých tarifů si zákazník může vybrat, zda si po vyčerpání dat připlatí, nebo bude surfovat zpomalenou rychlostí. Většina zákazníků volila druhou možnost. Společnost O2 se nechala inspirovat. Zatím to vypadá, že jediný ze „silné trojky“ mobilních operátorů, který po vyčerpání dat klienta „nenutí“ platit, je Vodafone. Je však jen otázkou času, kdy také on přistoupí k tomuto poměrně radikálnímu řešení.

Vše pro dobro zákazníka

Společnost O2 tento krok obhajuje tím, že jde o dobro zákazníků. Pokud došlo ke zpomalení rychlosti objemu dat, tato služba už nebyla spolehlivá. Stránky se načítaly velmi pomalu a kolikrát se klient stejně nemohl připojit. To je tedy důvod, proč operátor zpomalená mobilní data nenabízí a naopak přináší možnost přikoupit si data za výhodnou cenu do té doby, než naskočí další placené období. Druhým důvodem je také skutečnost, že zákazníků využívajících datové připojení přibývá. Operátorovi se bezplatné využívání dat, byť zpomalených, nevyplatí.

Jaké jsou ceny?

Změny se dotknou všech uživatelů datového připojení, ať mají jakýkoliv tarif. Ceny balíčků se liší podle tarifu. Například tarif Free O2 nabízí 200 MB navíc za téměř 100 Kč. Zde je přehled cen u jednotlivých tarifů O2:

Free O2 60 50 MB 49 Kč
Free O2 Plus 200 MB 99 Kč
Free CZ 1,5 GB 149 Kč
Free Evropa 3 GB 199 Kč
Kůl 200 MB 49 Kč
Kůl 1 GB 1 GB 99 Kč
Mobilní internet 1,5 GB 1,5 GB 149 Kč
Mobilní internet 5 GB 5 GB 249 Kč

Nespotřebovaná data převede O2 do dalšího období

Zákazníci na takto radikální řešení ze strany O2 samozřejmě reagovali velmi negativně. T-Mobile tak učinil pouze u některých tarifů, O2 u všech. Zákazníkům se takto razantní pravidla nelíbily a spotřebitelské sdružení dTest dokonce podalo na mobilního operátora žalobu.

Na svou obranu O2 nabídlo ještě před spuštěním těchto pravidel možnost ochranného týdenního období před koncem zúčtovací doby. To se však týkalo pouze nejdražších tarifů, které nabízí balíčky nad 3 GB. Nátlak klientů byl však tak silný, že O2 v průběhu poměrně krátké doby svůj přístup změnilo. Nová pravidla by měla začít fungovat od října. Všechna dokoupená data bude klientům převádět do dalšího zúčtovacího období bez rozdílu tarifu. Toto řešení se nebude týkat pouze předplacených karet.

Nespotřebovaná data jako bonus

Toto řešení je pro zákazníky O2 výhodné. Málokdo spotřebuje všechna data každý měsíc. Buď máte větší spotřebu, nebo naopak menší, například z důvodu dovolené. Takto se vám převedou nespotřebovaná data do následujícího měsíce a tím se objem dat navýší. Je však třeba počítat s tím, že data se převedou pouze jednou, nikoliv opakovaně.

Na své původní rozhodnutí mobilní operátor doplatil a to doslovně pokutou, která činila 4,5 miliardy korun. Regulátor Českého telekomunikačního úřadu označil jako nepřípustné jednání vůči zákazníkům.

Datové služby v zahraničí

A jak je to v zahraničí? O2  nabízí možnost připojení k internetu v zahraničí formou základního tarifu a předplaceného balíčku. Je však nutné si připlatit vyšší objem dat. Pro účely základní sazby O2 rozděluje ceny do tří zón: EU, zbytek Evropy a zbytek světa.


Porovnání cen mobilních operátorů
Napište nám svůj názor

Napište svou recenzi operátora nebo komentář

Srovnání operátorů