ČlánkyO2

O2 nabízí mobilní připojení LTE až 300 Mbit/s


Lidé v pražských Nových Butovicích mají výsadní právo využívat novinku, o které možná zatím ani nevědí. Telefonní operátor O2 tady nasadil nový typ sítě LTE, která nabízí rychlost mobilního připojení až 300 megabitů za sekundu. Přitom dosavadní nejvyšší rychlost byla okolo 200 Mbit za vteřinu.

Na budování LTE sítě, která by měla postupně nahradit klasickou GSM se v Česku podílí O2 a T-Mobile. Jedná se o vysokorychlostní internet, který je zatím šířen výhradně ve velkých městech v čele s Prahou, Mladou Boleslaví, Karlovými Vary či Plzní. Síť je v Česku i nadále budována a zmiňovaní dva operátoři (v závěsu s Vodafonem) se snaží v co nejkratším čase pokrýt celou republiku. Do konce roku 2017 by LTE mělo být teoreticky dostupné na 98 procentech našeho území.

V současnosti je k využití převážně ve velkých městech, a to v obvyklé rychlosti okolo 200 Mbit za sekundu. Přitom zajímavostí je, že LTE se dá využít pouze k vysokorychlostnímu připojení na internet, nikoliv k přenosu hlasu, takže při telefnickém hovoru se telefony automaticky přepínají zpět na 3G síť. I to by se do budoucna mělo změnit. A možná první vlaštovkou je právě první a jedinečné připojení s rychlostí až 300 Mbit za vteřinu. Nutno ovšem říci, že se k němu nemohou připojit všechny chytré mobilní telefony, ale jen ty, které jsou k tomu uzpůsobené. Aktuálně je tak tato rychlost dostupná výhradně pro Samsung, a to pro nové typy Samsung Galaxy S7, S6+ a S7 edge.

Brzy v celé Praze

Podle mobilního operátora O2 funguje zrychlené připojení díky technologii 3CC neboli three-component-carrier aggregation, což znamená, že k připojení k internetu není používáno jen jedno frekvenční pásmo, ale hned tři – 800, 1800 a 2600 Mhz.Totéž zkouší i konkurenční Vodafone a T-Mobile a O2 k tomu dodává, že jeho zákazníci by se rychlostí 300 Mbit/s mohli do konce roku 2016 připojovat i ve zbylých částech Prahy.

Operátor navíc předpokládá, že v blízké budoucnosti ještě zahustí síť a zrychlí tak internet pro mnohem větší počet svých zákazníků, než tomu bylo doposud. Základem je dodávání nových frekvenčních pásem. Na vysvětlenou – mobilní internet je v České republice šířen po frekvenčních pásmech 800, 1800 a 2600 Mhz (a někde i 2100 Mhz a 900 Mhz). Na vysílačích je ale často umístěno jen jedno z pásem. O2 nyní plánuje, že tam, kde je v současnosti 800 Mhz se doplní i 1800 Mhz a naopak, takže bude více možností připojení a síť nebude tak vytížená, tudíž se zvýší rychlost mobilního internetu. Bohužel, tyto plány se zatím týkají opět jenom Prahy. Což ale neznamená, že do budoucna se téhož nedočkají i v jiných krajských městech.


Porovnání cen mobilních operátorů
Napište nám svůj názor

Napište svou recenzi operátora nebo komentář

Srovnání operátorů