ČlánkyO2

O2 testuje 5G internet s rychlostí až 300 Mbit/s


Zatímco v USA jsou již v plném proudy testy nových 5G sítí, tak ČR není na některých místech ani u 3G. Operátor O2 však již začíná rychlost sítí nové generace otevřeně testovat ve venkovním prostředí.

O2 aktuálně spouští 3CC modul (three-component-carrier aggregation) v Praze, konkrétně v Nových Butovicích. Technologie spojuje obsahy tří funkčních pásem a současně také zvyšuje rychlost a stabilitu datového připojení. Spojené kmitočty pásem jsou 800 Mhz, 1800 Mhz a 2600 Mhz. Hrubé předpoklady jsou, že rychlost může dosáhnout až na 300 Mbit/s, a také zvyšovat kapacitu dané sítě. V praxi se rychlost pohybuje kolem 250 Mbit/s, protože dochází k různým odrazům a jiným vnějším efektům na její stav. O2 má také v plánu nasadit 3CC technologie i pro zbytek Prahy. Problémem ale je, že málokterý v ČR prodávaný telefon má čip pro podporu 3CC. Klasický LTE čip nestačí a aktuálně prodávané telefony co 3CC zvládají jdou spočítat na prstech jedné ruky.

Operátor obecně zvyšuje rychlost a kvalitu svého připojení. V březnu byl pokryt 4G LTE sítí i tunel Blanka a vysílače s kmitočty 800 Mhz chystá O2 nahradit novými s 1 800 Mhz. Staré 1800 Mhz se pak tedy také nahradí novějšími s frekvencí 2600 Mhz. Nové změny se ale týkají hlavně jen Prahy a blízkého okolí.

Reklamní video operátora o jeho 3CC zapojení:


Porovnání cen mobilních operátorů
Napište nám svůj názor

Napište svou recenzi operátora nebo komentář

Srovnání operátorů