Pohled do historie: Paegas Click, T- zones a Můj T- Mobile – když pouhé volání už nestačí


Pryč jsou ty doby, kdy zákazníci mobilních operátorů byli okouzleni omezenou nabídkou hlasových služeb, kdy posílání SMS a MMS patřilo k zázrakům moderní doby a kdy – dnes už pravěké technologie GPRS s maximální rychlostí 80 kbit/s – určené k datovým přenosům byly hrdě prezentovány jako technologie ze Star Treku?

Čas oponou trhnul (jak píše Jan Neruda) a jsme o pár kilo starší. Mění se doba, přibývají vrásky i operátoři (minimálně ti virtuální). Mění se nabídka, kvalita i struktura služeb. Mobilní telefony přestávají být zařízeními primárně určenými pro přenos hlasu.

Který rok můžeme pokládat za přelomový? Přelomový v tom smyslu, že již mobil neslouží pouze k tomu, abychom se mohli navzájem dovolat, ale také k tomu, abychom se pobavili, dozvěděli kopu nejnovějších informací, drbů, poslechli nějakou tu muziku, mrkli na thriller, který teprve včera šel do kin? Abychom si zasurfovali na netu a zapařili pár hodin s kamarádkou, která se zrovna díky Orgasmu (pardón – Erasmu) ocitla – no, když ne v ráji, tak aspoň ve Stockholmu? Prezentace společnosti T-Mobile Czech Republic a.s. a účetní závěrka za rok

2003 podle IFRS tvrdí, že tento byl ve znamení nehlasových služeb. V této zprávě se také uvádí – citujeme: „Základním kamenem se stává portál t-zones s novým, rozšířeným a poutavým obsahem. Nové služby založené na zasílání zpráv a přinášející informace a zábavu ve stále větší míře využívají formát MMS. Jejich snadnou obsluhu podporují nové telefony, vybavené speciální klávesou pro přímý přístup do t-zones.“

Pamatujete si ještě na T-zones?

Pojďme si trochu nostalgicky zavzpomínat. Předchůdcem T-zones byl Paegas Click, spuštěný v listopadu 2000. Už o necelé dva roky později žluté stránky Clicku nahradily T-Zones, laděné do (tehdy šedočervené) image celého T-Mobilu. T-zones se svého času stal oblíbeným wapovým (WAP = Wireless Application Protocol) portálem. Byl vnímaný především jako spolehlivý zdroj novinek, zpráv, aktuálních informací, ale také zábavy. Jeho součástí byla např. „rubrika“ T-sports, díky níž si sportovní nadšenci a fandové (zejména fotbalu a hokeje) přišli opravdu na své: nejen, že si na svých mobilních zařízeních mohli číst zajímavosti a komentáře, opájet se výsledky svého oblíbeného týmu, kontrolovat a porovnávat jeho postavení v tabulce, ale především mohli své miláčky obdivovat nebo proklínat při sledování přímých přenosů.

Další užitečná vychytávka se jmenovala T – Guide. Jak již název napovídá, byl to jeden z prvních pokusů o mobilní navigaci, která usnadnila hledání rychlého dopravního spojení (ale třeba i lékařské pomoci) a dávala užitečné tipy, jak nezabloudit, kam za kulturou, sportem, turistikou. Otočíme-li to, tak pro někoho dobrý rádce, který varoval, kterým akcím se má uživatel T- zones obloukem vyhnout.

A protože změna je život

a je potřeba zákazníkům důrazně vysvětlit, k čemu vlastně slouží jejich peníze (třeba k nakrmení nudícího se marketingového oddělení), tak název T-zones vzal brzy (v roce 2004) zasvé a byl nahrazen originálním a neotřelým Můj T-Mobile. Že se německý gigant nechal inspirovat svým tuzemským konkurentem, který již dávno předtím používal označení MujOskar a jméno tak nějak obšlehnul, tak to může tvrdit jen ten největší škarohlíd. Pokud mezi ně patříte, pak je to Váš problém!

Stejně jako těch zoufalců, kteří si kdysi neprozřetelně účet na T-zones vytvořili a pak si uvědomili, že jej z nějakého důvodu vlastně nepotřebují. Představte si, že když s vámi operátor uzavírá smlouvu, jde to jako po másle, samozřejmě i přes telefon, jen je potřeba, aby zazněl do záznamové zařízení váš zřetelný souhlas s podmínkami. Ale zrušit tak nějak jednoduše účet nebo profil? Třeba něco jako tlačítko Zrušit/smazat profil? Nebo prostřednictvím mailu? Zapomeňte! Samotný portál T-zones nenabízel možnost zrušení uživatelského účtu, jediná cesta, jak to udělat, byla poslat dopis na adresu Oddělení péče o zákazníky. Inu, když ptáčka lapají….

A co nám tedy Můj (tvůj, náš, váš, jejich?) T-Mobile nabízí? Menu zvané Bleskový přehled slouží k orientaci v objednaných službách – jsou zde informace o vašem tarifu, délce smlouvy, nastavení datových služeb a stav čerpání limitu. Přes hlavního administrátora můžete aktivovat službu Moje útrata, s níž získáte přehled o čerpání volných minut a SMSek.

Od srpna 2008 se operátor pochlubil další novinkou: z portálu T-zones/Můj T-Mobile šlo posílat zdarma textovky do mateřské sítě T-Mobile. Stejně tak se webová brána nakrátko otevřela i pro multimediální zprávy typu MMS. Nejen, jak dlouho tato služba fungovala, ale i další informace o posílání SMSek z netu – tak to vám přinese náš příští článek.


Porovnání cen mobilních operátorů

Napište nám svůj názor

Napište svou recenzi operátora nebo komentář

Srovnání operátorů