Polsko je telekomunikační ráj: tarify za hranicemi vás překvapí


Od zásadní změny tarifů a takzvané „tarifní revoluce“ uběhly více než tři roky. Zdá se, že od té doby se nic zásadního nezměnilo, operátoři stále nabízejí stejné tarify a navíc prakticky za stejnou cenu. Taková stagnace by příliš nevadila, kdyby situace za hranicemi byla stejná nebo alespoň podobná, ovšem u našich sousedů je situace zcela jiná. Tarify v rámci Evropské unie se dávno proměnily ve zcela jiný standard, kterému tuzemští operátoři nemohou (a hlavně nechtějí) ani zdaleka konkurovat.

Porovnávat nabídky zahraničních operátory mnohdy nemá absolutně význam, protože tarify jsou propastně rozdílné. Za hranicemi se často stále zachovalo dotování nových telefonů, zatímco tuzemští operátoři vám nabídnou jen telefon na splátky, i když bez úrokového navýšení. Avšak co je to proti telefonům, které například v Polsku dostanete k tarifu zdarma. A nutno dodat, že cena takového tarifu je ve srovnání s domácími cenami až směšně nízká.

Polsko jako telekomunikační ráj

Jestliže se v Polsku uvážete smlouvou u T-Mobile na dva roky, budete platit průměrně asi 400 korun měsíčně. Ovšem prvních šest měsíců to bude pouze 1 zlotý, tedy v přepočtu asi 6 korun. V dalších měsících zaplatíte 380 korun a v posledních měsících plnou částku 600 korun. Při pomyšlení, že za průměrnou částku 400 korun měsíčně dostanete nový telefon a neomezený tarif, můžeme polským zákazníkům pouze závidět.

V Rakousku dominují někteří virtuální operátoři

Pokud se podíváme na tarify do Rakouska, narazíme na zvláštní jev. V Rakousku neomezené tarify příliš v oblibě nejsou. Na druhou stranu jsou tamní omezené tarify pro běžného zákazníka naprosto dostačující. Měsíčně vám dovolí provolat 25 hodin a poslat asi 50 textových zpráv denně. Datové balíčky jsou větší, než balíčky našich operátorů u neomezených tarifů, které mají kapacitu asi 1,5 GB dat. Celkově jsou tarify rakouských operátorů až o polovinu levnější. Pro představu, například rakouský virtuální operátor Eety nabízí měsíční limit 1000 minut, 500 textových zpráv a 3 GB dat. A to všechno za 300 korun měsíčně, navíc bez úvazku, jedná se o předplacené karty. O takové nabídce si budeme muset nechat zřejmě ještě velmi dlouhou dobu jen zdát. Je však zajímavé, že virtuálové v Rakousku jsou schopni nabídnout tak výhodné služby, zatímco čeští jsou do značné míry velmi omezeni.

Situace na Slovensku je víceméně stejná jako u nás

O něco lépe jsou na tom také Slováci. Většina jejich tarifů je sice na první pohled srovnatelná a za stejnou cenu. Díky štědrým bonusům však mají ve výsledku u svých tarifů lehce vyšší kapacitu dat a cena je o trochu nižší. Na druhou stranu, žádné velké rozdíly na rozdíl od Rakouska nebo Polska nenajdete.

Také máte pocit, že je čas na změnu nabídky našich operátorů? Nic bohužel nezměnil ani tolik očekávaný vstup virtuálních operátorů na český trh. Český telekomunikační úřad vnímá virtuální operátory jako opravdovou konkurenci pro Velkou trojku tuzemských operátorů, ovšem je to zcela špatný pohled. Virtuální operátoři pouze využívají kapacity sítě tří hlavních operátorů a kvůli tomu jsou ve své nabídce tarifů značně omezeni.

Většina z nich se logicky soustředí na volnou část trhu, kterou představují zejména levné tarify, které jsou mnohdy výhodné, ale například u neomezených tarifů se za současných podmínek nedočkáme lepších služeb než těch, které nabízí aktuálně T-Mobile, Vodafone nebo Telefónica O2. Nezbývá tedy než doufat, že se situace v budoucnu změní k lepšímu a opět se o něco málo přiblížíme Evropě a jejímu telekomunikačnímu trhu.


Porovnání cen mobilních operátorů
1 Komentář
  1. Zajímalo by mě, zda je možné zajet do Polska nebo Rakouska a zařídit si tarif tam. Pokud by tamější operátor přijímali platby například přes PayPal a komunikovali přes email, nemusel by být problém.

Napište svou recenzi operátora nebo komentář

Srovnání operátorů