Roaming – co přinese jeho zrušení a kolik ušetříte


Na začátku února se ve většině médií objevila zpráva, že členové Evropského parlamentu, Evropské komise a zástupci členských států EU se dohodli na výši poplatků, které si budou evropští mobilní operátoři moci vzájemně účtovat za využívání roamingových služeb. Pro tyto velkoobchodní ceny byl stanoven strop na 0,032 eura (0,86 Kč) za minutu volání a 0,01 eura (0,27 Kč) za textovou zprávu. Začne také platit hranice 7,7 eura (208 Kč) za gigabyte dat, která se během pěti let (tj. do ledna 2022) postupně sníží až na 2,5 eura (68 Kč) za gigabyte dat (6,0 eura od ledna 2018, 4,5 eura od ledna 2019, 3,5 eura od ledna 2020, 3,0 eura od ledna 2021).

Stanovení výše regulovaných velkoobchodních cen bylo to poslední, co ještě chybělo, aby mohlo vejít v platnost plošné zrušení roamingových poplatků. Evropští zákonodárci tak splnili svůj slib usnadnit život jak lidem mířícím na zahraniční dovolenou, tak studentům na výměnných pobytech nebo lidem dojíždějícím za prací přes hranice.

Zrušení roamingových poplatků v rámci všech států Evropské unie vejde v platnost 15. června letošního roku. Co to bude znamenat pro spotřebitele a jaký dopad může tato regulace mít na cenovou politiku tuzemských operátorů?

Jedu na dovolenou, neutratím za mobilní služby stejně, jako za hotel?

Ještě před několika lety jsme při výletech do ciziny počítali s tím, že dovolenou strávíme víceméně bez volání a psaní SMS. Tyto služby totiž byly vysoce zpoplatněny, například za minutu hovoru z Velké Británie jste v červnu 2014 zaplatili víc jak šest korun. Pokud jste navíc chtěli v zahraničí něco vyhledat na internetu, bylo mnohem levnější najít nejbližší kavárnu s wi-fi, než platit nehorázné sumy za datový přenos v rámci roamingu. Během posledních dvou let ale ceny roamingových balíčků (volání i datových služeb) prudce klesly.

Podíváme-li se na současnou nabídku tuzemských operátorů, většina z nich snížila své ceny i během začátku letošního roku. Nicméně, vycestujete-li do zahraničí až po 15. červnu letošního roku, díky výše zmíněným změnám budete za minutu hovoru platit stejnou cenu, jako byste volali v rámci České republiky. Největší úspora se ale týká plateb za data, jejichž velkoobchodní cena se bude až do roku 2022 ještě snižovat.

Férové využívání roamingu

Orgány EU se zasadily o zrušení poplatků, ale zároveň po spotřebitelích vyžadují dodržování tzv. FUP (fair user policy) –  využívání bezplatného roamingu dle jistých pravidel. Pokud chcete při vycestování zůstat bez poplatků, nesmíte se v dané zemi zdržet déle jak 30 dní v kuse. Po překročení této doby už se vám budou připočítávat příplatky za jednotlivé služby. Stejně tak byste mohli narazit, pokud byste si například koupili SIM kartu v Polsku, s tím, že polské tarify jsou mnohem levnější, než naše.

Pokud by operátor zjistil, že dlouhodobě používáte roaming mimo zemi, ke které byste měli mít „dlouhodobou vazbu“- tj. kde jste si tarif zřídili, může vám opět začít účtovat poplatky, udělit pokutu nebo tarif zrušit. Dalším omezením je používání předplacených karet. Lidé s jednorázově předplacenými službami je mimo domov budou moci využívat do výše svého zbývajícího kreditu. Pokud tedy například přejedete hranice a budete mít nabito jen 300 Kč, tak po jejich vyčerpání už si budete muset koupit kartu místního operátora.

Co na to operátoři?

Zatímco spotřebitelé jsou, aspoň prozatím, s chystanými změnami více než spokojeni, mnoho evropských operátorů si už teď stěžuje na ušlé zisky, které jim zrušení roamingových poplatků přinese. Jedná se zejména o operátory států, u nichž je větší pohyb osob do zahraničí, než ze zahraničí k nim. Ti by tak své zákazníky jistým způsobem dotovali. Je tedy možné, že někteří operátoři pro jistotu zvýší ceny svých tarifů, aby je zánik roamingových poplatků finančně neohrozil. Druhou očekávatelnou strategií je to, že se tarify rozdělí. Jeden typ bude určen pro zákazníky, kteří služby operátora využívají pouze v domovské zemi. Druhý už bude umožňovat připojit se k zahraničním sítím, ale jeho cena bude značně vyšší. Podobně, jako to již loni zavedlo O2. U něj se tarif Nadlouho (který v sobě roamingové služby nemá zahrnuté) v zahraničí automaticky přepíná na dražší variantu – tarif Nahlas. Další možností je, že roaming nebude v tarifech zahrnutý vůbec a bude pouze součástí speciálních „výjezdních“ balíčků.

Někteří mobilní operátoři již také vymýšlí, jak dosáhnout kompenzace za ušlý zisk. Pokud se jim totiž podaří projít poměrně složitým byrokratickým řízením, které jejich ušlý zisk potvrdí, mohou si u národního regulátora (u nás se jedná o Český telekomunikační úřad) zažádat o znovuzavedení roamingových poplatků.

Jak tedy vlastně bude pro spotřebitele výhodné zrušení roamingových poplatků, zatím nelze s určitostí říct.


Porovnání cen mobilních operátorů
Napište nám svůj názor

Napište svou recenzi operátora nebo komentář

Srovnání operátorů