Srovnání neomezených tarifů u tří hlavních operátorů


Nabídka neomezených tarifů dnes nepředstavuje pro operátory konkurenční oblast. T-Mobile, Vodafone i Telefónica O2 shodně nabízejí oblíbené neomezené tarify za částku od 700 do 750 korun. Tarify se od sebe liší pouze velikostí dat. Nejvyšší porci datového limitu nabízí T-Mobile a Vodafone, konkrétně 1,5 GB, navíc právě Vodafone udává papírově nejvýhodnější cenu 699 korun (s úvazkem), nejhorší nabídku inzeruje Telefónica O2, která nabízí pouze 1 GB dat za cenu 749 korun (taktéž s úvazkem).

Nabídky tarifů jsou jako přes kopírák

Spektrum nabídky tarifů je taktéž velmi podobné. Základní tarify nabízejí operátoři shodně za asi 250 korun, střední tarify za zhruba 500 korun a neomezené za zmíněných 700 až 750 Kč. Ceny tarifů se tak ve výsledku mohou lišit pouze kvůli objemu dat, který Vám operátoři rádi navýší, ale naopak snižují ho jen velmi neradi a nejspíše v takovém případě budete muset smlouvat.

Určitě vás napadlo, jestli jsou ceny tarifů téměř totožné pouze kvůli aktuální situaci na telekomunikačním trhu a zda by nemohlo jít o zakázanou, takzvanou kartelovou dohodu. Ovšem jak uvádí Český telekomunikační úřad, který by v případě pochybení měl dostatek pravomocí k nápravě, o žádnou dohodu se nejedná a na totožných cenách nevidí nic neobvyklého.

Neomezený tarif dnes využívají miliony klientů, například u T-Mobilu je to asi 40 procent všech zákazníků a lze předpokládat, že velmi podobné číslo bychom našli i u ostatních dvou operátorů.

Ceny neomezených tarifů se jen tak nezmění

Pokud jste čekali nebo stále čekáte na lepší nabídky neomezených tarifů, zejména vzhledem k obrovskému množství virtuálních operátorů, zřejmě budete velmi zklamáni. Virtuální operátoři totiž nepředstavují takovou konkurenci, jak by se na první pohled mohlo zdát. A to především proto, že nevlastní svou mobilní síť a kvůli tomu jsou prakticky závislí na konkurenci. Každý z virtuálních operátorů provozuje své služby na síti jednoho ze tří „klasických“ operátorů. Mohou tak dělat prakticky jen to, co jim poskytovatel sítě „dovolí“.

Jestliže hledáte opravdu výhodný neomezený tarif, ideální možností je využít firemních tarifů, které jsou mnohdy za čtvrtinu původní ceny, tedy okolo 200 korun. Popřípadě se pokusit s operátory smlouvat, pokud budete mít štěstí, mohou vám nabídnout neomezený tarif za menší paušální částku, avšak se sníženým objemem dat. Není ani neobvyklé, že novým zákazníkům nabídnou výhodnější podmínky, které ale nejsou součástí veřejné nabídky. Jedná se o podpultové tarify.

Neomezené tarify nejsou nejvýhodnější a ne každý je plně využije

Obecně platí, že neomezený tarif se v porovnání s ostatními tarify vyplatí, pokud se zavážete smlouvou standardně na 2 roky. V opačném případě a zejména u nejlevnějších tarifů je mnohdy lepší využít předplacených karet nebo se poohlédnout po tarifu u virtuálních operátorů. Mnozí z nich se právě na poskytování nízkorozpočtových tarifů zaměřují.

Zatímco „velká tarifní revoluce“ se už dávno stala minulostí a mnoho zákazníků si dnes ani nevzpomene, že neomezený tarif dříve mohl stát až tří násobek dnešní ceny, operátoři na čas před „revolucí“ vzpomínají stále. Pro zákazníka to byla zlomová doba, od které může volat levněji a vybírat z mnohem větší nabídky tarifů, zejména díky vstupu virtuálních operátorů na trh, kterých je dnes několik desítek.

Souběžně s touto „tarifní revolucí“ došlo k výraznému poklesu výnosů operátorů. Uvádí se, že průměrný výnos na zákazníka klesl z 362 korun na asi 253 korun. Operátoři tak museli velmi rychle najít oblast, kde snížené výnosy nahradit a právě touto oblastí se staly bezesporu datové služby. Cena dat je u nás oproti zahraniční konkurenci velmi vysoká.

Další výraznou změnou bylo, že operátoři přestali dotovat telefony, které zákazníkům poskytovali za výhodnější ceny. Nyní si můžete telefon pořídit klasicky na splátky, ovšem stále s nulovým úrokem, což je nepochybně zajímavá a oproti klasickým prodejcům také výhodná nabídka. Na druhou stranu, například v Polsku dostanete k novému tarifu bez problému telefon zdarma.


Porovnání cen mobilních operátorů

Aktualizováno

Napište nám svůj názor

Napište svou recenzi operátora nebo komentář

Srovnání operátorů