T-Mobile se pustil do budování sítě pro Internet věcí


Čím dál víc věcí je dnes možné ovládat pomocí chytrých telefonů, tabletů, aplikací nebo speciálních zařízení, která jsou připojena na internet. Úplně nový rozměr tomu teď hodlá dát mobilní operátor T-Mobile, který se v Česku spolu se společností SimpleCell Networks pustil do budování veřejné komunikační sítě pro takzvaný Internet věcí.

Ještě než si přiblížíme, co to T-Mobile vytváří, k čemu to bude dobré a kdo to využije, popišme si podrobněji, co je to ten Internet věcí (často se také používá zkratka IoT neboli Internet of Things). Jednoduše řečeno jde o to, že nejrůznější zařízení od čidel přes zabezpečovací zařízení po spotřebiče jsou pomocí bezdrátové sítě propojena s internetem. Je tak možné všechna tato zařízení nejen na dálku ovládat pomocí počítače, telefonu nebo jakéhokoliv zařízení s přístupem na internet, ale mohou interagovat i sama, dají se na dálku sledovat a nabídka jejich běžných služeb se tak nevídaně rozšiřuje.

Tato technologie je ve světě čím dál populárnější a plně rozvinuta je už ve 13 zemích. A začíná se objevovat i v České republice, i když zatím ne tak ve velkém. Což se ale má brzy změnit. T-Mobile se společností SimpleCell Networks, což je mimochodem první ryze český mobilní operátor sítě Internetu věcí, se rozhodl zvětšit tuto síť a pokrýt jí v celkem krátké době celou Českou republiku. V tuto chvíli vzniká zhruba 40 základen této sítě měsíčně. Vše by mělo být hotovo zhruba do konce letošního roku, kdy by síť pro Internet věcí měla bez problémů fungovat na 95 procentech našeho území.

Bez elektřiny a na 15 let

Na principu Internetu věcí mohou fungovat nebo už fungují nejrůznější čidla, senzory, měřící stanice, odečty elektřiny či plynu, obrovské využití sítě je v logistice, při měření dešťových srážek či povodňových stupňů nebo v oblasti zabezpečování. A možností využití je nespočet, záleží na každém, co zrovna potřebuje. Obrovskou výhodou a tím, čeho chce T-Mobile se svým partnerem dosáhnout, je, že tato zařízení nepotřebují napájení elektřinou a vystačí si s bateriemi, přitom odhadovaná funkčnost je 15 let. Vše má přitom být vysoce spolehlivé a bezpečné, takže by neměly hrozit útoky hackerů a vše by mělo fungovat, jak má.

Jen za desítky korun

Možná vám připadá, že tahle chytrá technologie je sice úžasná a mohli byste ji na ledacos využít, ale určitě bude také nesmírně drahá. Není ale většího omylu. Mobilní operátor slibuje, že pořízení modemu, díky kterému můžete svá zařízení propojit s Internetem věcí, vás bude stát pouze pár desítek korun měsíčně. Vše si přitom můžete přizpůsobit přesně tak, jak potřebujete, a zařízení pak využívat jak pro své vlastní potřeby, tak třeba v rámci vaší firmy. Stačí umět trochu programovat nebo si modem a aplikaci nechat nastavit od odborníků. A za pár korun máte úžasnou síť, která vám může bezvadně sloužit. A T-Mobile počítá, že tento moderní výdobytek se v Česku stane hitem, takže se na síť připojí až několik milionů zařízení.

Kdo se už teď nemůže dočkat a nejradši by si vše hned vyzkoušel, nemusí věšet hlavu. Česká republika sice ještě není stoprocentně pokryta, ale tato technologie bude pod názvem SIGFOX představena na mezinárodním veletrhu AMPER, který se v půlce března koná v Brně. A když ho nestihnete, stačí si jen pár měsíců počkat a pak už si jen vše řídit z pohodlí domova přes svůj chytrý telefon.


Porovnání cen mobilních operátorů
Napište nám svůj názor

Napište svou recenzi operátora nebo komentář

Srovnání operátorů