O2

Telefónica O2 „vypnula“ internet: jaké jsou možné alternativy pro zákazníka?


Operátor Telefónica O2 se odhodlal k ráznému kroku, svým zákazníkům po vyčerpání tzv. FUP limitu zcela zastavil datový provoz na síti. Zatímco dříve mohli klienti jednoho ze tří tradičních a největších tuzemských operátorů procházet internet alespoň s omezenou rychlostí, jak je u jiných operátorů zvykem, dnes si musí data nad rámec tarifu dokoupit.

Tuto „kauzu“ jste určitě zaznamenali, zvláště pokud sami využíváte služeb O2. Modrý operátor zcela jistě nepočítal s tím, že se proti úpravě tarifních podmínek zvedne až taková vlna nevole, která mu může jen uškodit. Situace už se zachránit nedá a konkurence si pomalu mne ruce.

Telefónica O2 se brání

Mluvčí operátora na celou situaci reagoval tím, že Český telekomunikační úřad (ČTÚ) společnosti O2 doslova tuto změnu nařídil a v případě nesplnění tohoto nařízení pohrozil až milionovou sankcí. ČTÚ sice požádal O2 o změnu výpočtu velkoobchodní ceny za data, kterou operátor účtuje, ovšem v žádném případě nepožadoval zablokování datových služeb po vyčerpání základních dat, reagoval ČTÚ v tiskové zprávě.

Své výpočty pro cenu datových služeb museli v minulosti přizpůsobit i jiní operátoři, avšak ani jeden nepřistoupil plošně k takto razantnímu kroku, snad kromě Vodafonu, ten v minulosti stejné omezení sice zavedl, ale krátce poté ihned zrušil. T-Mobile ke stejnému kroku přistoupil jen u svých nejnižších tarifů. Operátor O2 tak možná vidí také nemalé příjmy, které z dokupování datových balíčků plynou.

Alfa omegou sporu je odstoupení od smlouvy

I když na první pohled by se mohlo zdát, že zákazníci a sdružení dTest, které se do sporu vložilo, se snaží zachovat dřívější řešení v podobě omezené rychlosti datového připojení, těžiště sporu je jinde. Společnost O2 má totiž plné právo k současné změně.

Problémem je odstoupení od smlouvy, na které podle operátora nemají zákazníci nárok, protože nejde o změnu smlouvy, ale pouze o změnu služby.

Problémem je odstoupení od smlouvy, na které podle operátora nemají zákazníci nárok, protože nejde o změnu smlouvy, ale pouze o změnu služby. Český telekomunikační úřad však vidí situaci jinak, stejně tak i sdružení dTest, které na O2 podalo dokonce žalobu, protože si myslí, že zákazníci nebyli o změně včas informováni.

Omezení se dotkne i některých virtuálních operátorů

Telefónica zajišťuje provoz hned tří velmi významných virtuálních operátorů, kteří společně s O2 obhospodařují přes polovinu telekomunikačního trhu. Zatímco podle vyjádření virtuálního operátora ČEZ se současné podmínky nijak nemění, Tesco Mobile i BleskMobil datový provoz po vyčerpání FUP limitu zastaví.

Zatímco dva se perou, ostatní se smějí

Není sebemenší pochyb o tom, že operátora O2 čeká odliv zákazníků. V tuto chvíli bezesporu těch potenciálních, a pokud se mu nepovede vyhrát v probíhajícím sporu, pak i těch stávajících. Konkurence si je skutečnosti vědoma a nepochybně brzy na tuto skupinu zacílí.

Jaké jsou tedy pro zákazníka možné alternativy?

Už před čtyřmi lety se k podobnému kroku jako O2 odhodlal i Vodafone, ovšem nakonec nátlaku zákazníků ustoupil. V současné době je tak jediným operátorem, který data po překročení limitu nevypíná u žádného ze svých tarifů.

T-Mobile mobilní internet omezil už minulý rok, přesto změnu většina zákazníků ani nezaznamenala. Internet totiž omezil jen u svých nejnižších tarifů, kde ovšem limit překračuje jen asi pět procent uživatelů. Zákazníci s ostatními tarify po vyčerpání datovému limitu na internetu surfují i nadále s omezenou rychlostí.

Na telekomunikačním trhu je dnes s virtuálními operátory nespočet možných tarifů a s velkou pravděpodobností najdete takový, který vám bude přesně vyhovovat. Telefónica O2 je i nadále, co se týče poměru ceny za mobilní data, výhodným mobilním operátorem. Pokud si vyberete tarif s dostatečný FUP limitem, může být O2 správnou volbou. T-Mobile naopak nabízí slušný poměr mezi voláním, SMS zprávami a mobilním internetem, kdežto Vodafone láká zejména na tarify poskytované bez závazků.


Porovnání cen mobilních operátorů
Napište nám svůj názor

Napište svou recenzi operátora nebo komentář

Srovnání operátorů